Būsto politika Lietuvoje: kokybinis socialinio būsto problemų tyrimas

  • Jolanta Aidukaitė
Raktiniai žodžiai: būsto politika, socialinis būstas, Lietuva, Vidurio ir Rytų Europa, interviu

Anotacija

Šiame darbe nagrinėjama Lietuvos būsto politikos sistema, ypatingą dėmesį skiriant socialinio būsto problemoms. Remiantis 20 pusiau struktūrizuotų interviu su politikos formuotojais ir socialinio būsto gavėjais, atskleidžiamos problemos, susijusios su socia­linio būsto prieinamumu, valdymo ir administravimo klausimais, taip pat problemos, susijusios su socialinio būsto gavėjų stigmatizavimu, aptariamas bendras jų pasitenkinimas suteiktu būstu ir parama.
Tyrimas rodo, kad gauti socialinį būstą ir gyventi jame nėra lengva užduotis. Socia­linio būsto gavėjai turi ilgai stovėti eilėje, patirti stigmatizaciją ir nuolatinę baimę, kad dėl skrupulingo jų pajamų stebėjimo gali netekti socialinio būsto. Kita vertus, savivaldybė stengiasi pasiūlyti draugiškas strategijas atskiriems atvejams spręsti ir ieško geriausių sprendimų socialinio būsto gavėjų poreikiams tenkinti.
Išvados rodo, kad masinis privatizavimas Lietuvoje sukūrė dualistinę būsto sistemą, kai pirmenybė teikiama būsto nuosavybei ir marginalizuoja socialinį būstą kaip saugumo garantą tik labiausiai socialiai pažeidžiamiems asmenims. Tuo pat metu didžiulė būsto nuosavybė sukūrė saugumo garantą daugeliui, o šeimos ryšiai tapo saugaus būsto garantu. Socialinės paramos išmokos suteikia papildomą saugumo garantą labiausiai pažeidžiamoms gyventojų grupėms.

Publikuotas
2024-06-05
Skyrius
Straipsniai