Diskusijų erdvė ir vaidmuo universitetinėse studijose Sokrato ugdymo filosofijos kontekste

  • Vaida Asakavičiūtė
  • Ilona Valantinaitė
  • Živilė Sederavičiūtė-Pačiauskienė
Raktiniai žodžiai: Sokratas, Sokrato diskusijų pedagogika, kritinis mąstymas, mokymosi visą gyvenimą nuostata, į studentą orientuotas mokymas, sofistai

Anotacija

Straipsnyje analizuojamas diskusijų vaidmuo universitetinėse studijose Sokrato ugdymo filosofijos kontekste. Straipsnio pradžioje aptariama Sokrato filosofinio ugdymo idėjų aktualumas ir tąsa šiuolaikinėje edukacinėje erdvėje bei išryškinama sokratinės diskusijos reikšmė studijose. Teigiama, kad diskusijos padeda ugdyti vieną svarbiausių XXI a. įgūdžių – kritinį mąstymą, apimantį analitinių, socialinių ir asmeninių gebėjimų visumą. Straipsnyje taip pat atkreipiamas dėmesys, kad Sokrato diskusijų pedagogika ir humanistinis ugdymas padeda organizuoti į studentą orientuotas studijas bei sudaro galimybes įtvirtinti mokymosi visą gyvenimą nuostatą. Šios kompetencijos ir įgūdžiai tampa prioritetiniais švietimo tikslais dabartiniame amžiuje, kada žinios, technologijos ir pasaulis nuolat kinta ir atsinaujina.
Antroje straipsnio dalyje nagrinėjami diskusijų proceso ypatumai ir poliariškumas. Sokratas versus sofistai kontekste išskiriama autentiškos ir neautentiškos diskusijos perskyra. Didelis dėmesys skiriamas išryškinti autentiškos ir neautentiškos, kaip pseudodiskusijos, skirtingumą, siekiant pateikti kelius ir orientyrus autentiškam dialogui įgyvendinti studijų procese.

Publikuotas
2023-09-05
Skyrius
Universitetai ir mokslai