Organinių ir neorganinių halogenidų poveikio popieriaus su geležies-galo rašalu senėjimui stabdyti tyrimas

  • Greta Keraitė
  • Birutė Sivakova
  • Jonas Kiuberis

Anotacija

Imituojant istorinius rankraščius buvo paruošti celiuliozės popieriaus bandiniai su pagal senovinio geležies-galo rašalo receptūrą pagamintu modeliniu rašalu. Viena dalis bandinių tiesiogiai apdorota organiniais halogenidais (tetrabutilamonio bromidu, 1-etil-3-metilimidazolio bromidu), neorganiniais halogenidais (kalio jodidu, kalio bromidu) ir šarmine medžiaga – kalcio karbonatu. Kita dalis bandinių apdorota netiesiogiai: bandiniai patalpinti tarp kontaktinių lakštų, turinčių kalcio karbonato ir atitinkamai apdorotų tetrabutilamonio bromidu, 1-etil-3-metilimidazolio bromidu bei kalio bromidu ir kalio jodidu. Siekiant įvertinti skirtingo apdorojimo efektyvumą ir palyginti apdorojimui naudotų junginių bei apdorojimo metodo įtaką stabdant popieriaus senėjimą, apdoroti ir neapdoroti bandiniai buvo dirbtinai termiškai pasendinti. Sendinti bandiniai buvo tirti nustatant popierių sudarančios celiuliozės polimerizacijos laipsnį (viskozimetrijos ir molekulinių sietų chromatografijos metodais), išmatuojant pH vertes, popieriaus spalvos pokyčius. Popierių sudarančių plaušų būklei įvertinti skleidžiamuoju elektroniniu mikroskopu nufotografuotas bandinių paviršius bei skerspjūvis, o optiniu mikroskopu – perplėštų bandinių trūkio sritis.
Nustatyta, kad bandiniai su geležies-galo rašalu buvo stabilizuojami ir jų tiesiogiai neapdorojant. Netiesioginio apdorojimo metodas buvo efektyviausias naudojant kontaktinius lapus su CaCO3 ir KBr.
Kadangi konservavimo procese tiesioginio apdorojimo procedūra siejama su galimais nepageidautinais autentiškų dokumentų pokyčiais, netiesioginio apdorojimo metodas ypač reikalingas konservuojant istorinius rankraščius.

Publikuotas
2017-10-03
Skyrius
Fizikinė chemija