Okhuaihe upės erdvinė ir sezoninė fizikinių-cheminių parametrų bei vandens kokybės indekso kaita Ikpės bendruomenėje (Edo valstija, Nigerija)

  • Omorede Odigie
  • Isaiah Elimhingbovo
Raktiniai žodžiai: fizikiniai-cheminiai parametrai, vandens kokybės indeksas (WQI), tarša, gėlo vandens ekosistemos, antropogeninė veikla

Anotacija

Švaraus vandens trūkumas kaimiškose Nigerijos bendruomenėse verčia gyventojus naudotis upėmis ir upeliais, kurie dažnai būna užteršti dėl buitinės ir pramoninės veiklos, bloginančios vandens kokybę. Gėlavandenių ekosistemų, svarbių pasaulio biologinei įvairovei, būklė nuolat blogėja dėl aplinkos pokyčių ir netinkamo žmonių elgesio. Šio tyrimo tikslas buvo ištirti erdvinę ir sezoninę fizikinių-cheminių parametrų bei vandens kokybės indekso (WQI) kaitą Okhuaihe upėje Edo valstijoje (Nigerijoje), kurios vanduo naudojamas įvairioms buitinėms reikmėms. Buvo analizuojama oro ir vandens temperatūra, pH, elektros laidumas, tėkmės greitis, bendras ištirpusių kietųjų dalelių kiekis, fosfatas, chloridas, geležis, cinkas ir manganas šešis mėnesius keturiose stotyse. Oro ir vandens temperatūros bei pH buvo matuojami vietoje, o kiti mėginiai, skirti biologiniam deguonies poreikiui (BOD5) išmatuoti, buvo surinkti į polietileno butelius. Rezultatai rodo, kad reikšmingai skyrėsi kai kurie fizikiniai-cheminiai parametrai, tokie kaip upės plotis, tėkmės greitis ir fosfatas, tačiau dauguma parametrų skirtumais nepasižymėjo. Laiko požiūriu buvo reikšmingi sezoniniai oro temperatūros, elektrinio laidumo, bendro ištirpusių kietųjų dalelių, chlorido, geležies, cinko ir mangano kiekio pokyčiai. Remiantis WQI skaičiavimais, vandens kokybė visose stotyse atitiko saugaus vartojimo normas ir palaikė gyvybę vandenyje. Nepaisant kai kurių svyravimų, susijusių su sezoniniais pokyčiais ir antropogenine veikla, bendra vandens kokybė išliko tinkama buitinėms reikmėms. Šie rezultatai pabrėžia nuolatinio vandens išteklių stebėjimo ir valdymo svarbą, siekiant sumažinti taršą ir užtikrinti tvarų vandens tiekimą kaimo bendruomenėms.

Publikuotas
2024-12-16
Skyrius
Ekologija